Kedy nasadiť snehové reťaze?

V prípade zimných pneumatík a ich nasadenia je väčšine vodičov všetko jasné. Zákon povinnosť používania zimných pneumatík presne vymedzuje a každý vie, kedy nastáva ich čas. Čo však vtedy, keď sa jedná o snehové reťaze, ktoré zákonom prikázané nie sú? Poďme sa pozrieť na to, kedy je potrebné snehové reťaze nasadiť.

Snehové reťaze
Snehové reťaze

Vo všeobecnosti nie je prikázané snehové reťaze používať. Výnimka nastáva vtedy, keď nám takúto povinnosť ukladá dopravné značenie, ktoré sa vyskytuje na nebezpečných úsekoch. Pokiaľ nimi prechádzate, vašou povinnosťou je mať ich nasadené. Pravidlom teda ostáva, že ak dopredu viete o vašej ceste po takýchto miestach, snehové reťaze si nasaďte, ak nechcete dostať pokutu.

Takisto je dôležité sledovať povinnosti nasadenia snehových reťazí v prípade, ak sa chystáte do zahraničia. Už vopred sa informujte o povinnostiach s nimi súvisiacimi a to najmä vtedy, že plánujete prechádzať horskými priechodmi či inými nebezpečnejšími cestami v štátoch bohatých na hory a kopce.

Iné situácie sú skôr dobrovoľné a je v podstate iba na vodičovi, či túto pomôcku využije. Vtedy je potrebné zvážiť svoje schopnosti, ale aj povahu vozovky a schopnosti svojho vozidla. Ak je pre vás bezpečnosť prvoradá a predpokladáte čo i len najmenšie problémy, pokojne snehové reťaze použite. Nič za to nedáte a môžu vám v najťažších situáciách naozaj pomôcť. Aj z tohto dôvodu si ich vodiči už na začiatku zimy ukladajú do svojich vozidiel tak, aby boli vždy pripravené.

Mnohí šoféri na snehové reťaze nedajú dopustiť a pravidelne ich používajú. Nie sú drahé, ľahko sa skladujú, sú dostupné a dokážu vám podať pomocnú ruku vtedy, keď to budete najviac potrebovať.

Ako nasadiť snehové reťaze