Čo je EÚ štítok a na čo slúži

Vysvetlenie na stiahnutie v PDF formáte

Štítok EÚ na označenie pneumatík poskytuje dôležité informácie o aspektoch týkajúcich sa bezpečnosti a vplyvu pneumatiky na životné prostredie.

Štítok zjednodušuje porovnávanie pneumatík z hľadiska priľnavosti na mokrom povrchu, úspory paliva a hluku. Umožní spotrebiteľom robiť informované nákupné rozhodnutia.

Náhľad ako bude štítok vyzerať

EU Štítok

Vysvetlenie ukazovateľov

Spotreba

Úspora paliva

Meranie valivého odporu pneumatiky, ktorý má vplyv na úsporu paliva vo vašom vozidle. Hodnotí sa zaradením do kategórií A (najvyššie hodnotenie) až G (najnižšie hodnotenie).

Brzdenie

Priľnavosť v mokrých podmienkach

Meranie brzdnej schopnosti pneumatiky na mokrých vozovkách. Priľnavosť v mokrých podmienkach je hodnotené zaradením do kategórie A (najvyššie hodnotenie) až F (najnižšie hodnotenie).

Hluk

Hluk

Meranie vonkajšieho hluku vytváraného pneumatikami v decibeloch. Čierne zvukové vlny označujú triedu hluku pneumatiky, a to od jednej (tiché) do troch (hlučné).

 

Kde bude možné nájsť štítok EÚ na označenie pneumatík?

Od novembra 2012 budú všetky nové pneumatiky označené nalepovacím štítkom EÚ na označenie pneumatík. Ak nemôžete nájsť štítok na pneumatike, treba sa spýtať predajcu, ktorý je povinný poskytnúť tieto informácie. Hodnotenia EÚ pre každú pneumatiku sa tiež nachádzajú na našej webovej lokalite.

Pneumatiky ovplyvňujú 20-30% spotreby paliva a 24% emisií CO2. Výber vhodných pneumatík má preto veľký význam.