Ako často meniť pneumatiky

Stav pneumatík môžeme z bezpečnostného hľadiska označiť sa veľmi dôležitý faktor. Ojazdené pneumatiky môžu spôsobiť množstvo nepríjemností a život ohrozujúcich situácií. Pokiaľ chcete seba, svojich blízkych a okolie počas jazdy udržať v bezpečí, poradíme vám ako často meniť pneumatiky a kedy je na výmenu už najvyšší čas.

Sledujte stav pneumatík

Opotrebované pneumatiky
Opotrebované pneumatiky

Životnosť a celkový stav pneumatík bude záležať od množstva aspektov. Musíte si teda odpovedať na to, ako často jazdíte, po akých povrchoch jazdíte najčastejšie, aký je štýl vašej jazdy či dokonca ako pneumatiky skladujete. Stav pneumatík sa zhoršuje napríklad aj dlhodobým státím na jednom mieste a teda ich nepoužívaním. Všetky tieto detaily výrazne vplývajú na stav pneumatík a takisto aj na bezpečnosť jazdy. Pravidelné sledovanie pneumatík tak môže včas odhaliť problém.

Pokiaľ je ich stav žalostný už na prvý pohľad, pravdepodobne už bude neskoro. Nikdy neviete čo sa môže stať a tak je výmena pneumatík a kúpa nových niečo, na čo by ste mali myslieť dopredu.

Kedy treba vymeniť pneumatiky?

Odpoveď na túto otázku teda nie je jednoznačná a závisí od vyššie spomenutých faktorov. Pokiaľ však problematiku zovšeobecníme, motoristi kupujú nové pneumatiky každých 5-10 rokov, z toho drvivá väčšina až po dosiahnutí 8 roku životnosti. Dôležité je ale pravidelné sledovanie ich stavu a to, aby sme kúpu nových zbytočne neodkladali.

Takisto sa oplatí investovať do kvalitnejších a bezpečnejších pneumatík, ktorých životnosť a spoľahlivosť budú pravdepodobne na vyššej úrovni v porovnaní s lacnejšími pneumatikami. Vyhnete sa tak nepríjemným problémom, ktoré vám napokon zoberú nielen peniaze, ale aj váš čas a energiu.

Pokiaľ si stále nebudete vedieť dať rady, váš pneuservis vám nevyhnutnosť výmeny určite oznámi vopred.