Kedy kúpiť zimné pneumatiky

Otázka, ktorú si kladieme pravidelne každý rok a vždy odpoveď zabúdame. A keďže ide v prvom rade o bezpečnosť našu a našich blízkych, je dôležité venovať tejto otázke dostatočnú pozornosť. Poďme sa teda pozrieť na to, čo hovorí zákon a kedy je ten správny čas na .

Myslite dopredu

Vždy je lepšie nahodiť zimné pneumatiky skôr ako neskôr. Chceme sa tak vyhnúť tomu, aby sme sa prebudili do zamrznutého a zasneženého rána a pred cestou do práce zistili, že vlastne stále máme letné gumy. Keď k tomu pripočítame vysokú pravdepodobnosť, že cestári opäť zaspali, riziko nehody je naozaj vysoké.

Na výmenu zimných pneumatík teda musíme myslieť dopredu – mať ich nachystané, ošetrené a pripravené na okamžitú výmenu. Našťastie existujú faktory, ktoré nám ich potrebu dokážu prezradiť aj s predstihom.

Kedy treba prezuť na zimné pneumatiky?

Prezutie pneumatík
Prezutie pneumatík

Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke na Slovensku ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca (zdroj: poistit.sk). Môže sa však stať, že sneh sa objaví skôr alebo ostane ešte o čosi dlhšie. V takomto prípade bude rozumné nechať si zimné pneumatiky aj mimo vymedzeného obdobia. Preto sa skôr orientujeme na počasie. Ochladzuje sa? Hlásia sneženie? Máte pocit, že ráno hrozí námraza? Ak áno, zimné pneumatiky si nahoďte v predstihu a budete tak dokonale pripravený.

Všeobecné pravidlo platné u skúsených motoristov hovorí, že pneumatiky sa oplatí prezuť vtedy, keď sa teplota dostáva pod hranicu 7°C. Pokiaľ jazdíte najmä v noci, ráno alebo večer, teplota môže byť v jesenných či jarných mesiacoch prinízka a teda opäť zvoľte radšej pneumatiky zimné.

Premýšľajte racionálne, myslite dopredu a pripravte sa na zimu v predstihu. Bezpečnosť je prvoradá.